Kraków: Synod prowincjalny u Salwatorianów

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Kraków: Synod prowincjalny u Salwatorianów

W dniu 10 lutego 2020 roku w Krakowie rozpoczął się XIII Synod Prowincji Polskiej Towarzystwa Boskiego Zbawiciela. Do udziału zostali zaproszeni superiorzy wszystkich salwatoriańskich wspólnot, których członkowie należą do prowincji, położonych w Polsce i w kilkunastu krajach.
{[description]}

Prace Synodu skoncentrowane będą na roli przełożonego w salwatoriańskiej wspólnocie zakonnej. Uczestnicy podejmą refleksję dotyczącą zadań i kompetencji superiora w kontekście współczesnych wyzwań i problemów.

Motto ZNAK JEDNOŚCI I PRZEWODNIK, zainspirowane zostało dokumentem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego pt. „Posługa władzy i posłuszeństwo”, który będzie również przedmiotem prac plenarnych i grupowych.

Reprezentantem Przełożonego Generalnego jest jego Zastępca Ks. Adam Teneta SDS.

Synod potrwa do dnia 12 lutego.



Interpretacja logo
Harmonijnie ułożone puzzle w kształcie domu oznaczają ideał wspólnoty, w której panuje jedność, zdrowe relacje i wzajemna wielowymiarowa odpowiedzialność za dom.
Niebieskim kolorem oznaczono członków wspólnoty, którzy we wspólnocie wzrastają ku świętości, starając się realizować wolę Bożą, co zawsze związane jest z ofiarą, którą symbolizuje krzyż.
Szary kolor oznacza członka wspólnoty, który doświadcza choroby, starości lub przeżywa kryzys. Powinien on zawsze być otoczony życzliwością i konkretną pomocą ze strony Superiora i Współbraci.
Żółty kolor symbolizuje posługę Przełożonego, którego powołaniem jest bycie znakiem jedności i przewodnikiem w rozeznawaniu woli Bożej. Powołanie przełożonego polega na byciu dla członków wspólnoty obrazem Jezusa, który nie przyszedł, aby mu służono, ale żeby ofiarować siebie. Superior jest więc wezwany w szczególny sposób do ofiarowania siebie dla dobra i uświęcenia Wspólnoty, której przewodzi. Zostanie przewodnikiem jedynie wtedy, kiedy będzie autentycznym świadkiem.
Białe puzzle oznaczają, że w naszych wspólnotach jest miejsce dla nowych osób. Są wezwaniem do modlitwy i ofiary wspólnotowej oraz indywidualnej w intencji powołań.


Kraków: Synod prowincjalny u Salwatorianów Zobacz galerię