Trzebnica: Weekend Alpha

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

Trzebnica: Weekend Alpha

Dnia 1 lutego 2020 r., w jednej z sal parafialnych przy parafii św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy, odbył się tzw. Weekend Alpha. Wydarzenie miało związek z cyklem spotkań organizowanych już po raz drugi przez wspólnotę „Owczarnia” – wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej, działającą przy parafii św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy.
{[description]}

Kurs Alpha to cykl kilkunastu spotkań, prezentujących przesłanie chrześcijaństwa w sposób przystępny i niewywierający presji. Jest to miejsce, w którym można dzielić się swoimi przemyśleniami i odkrywać sens życia. Każda sesja rozpoczyna się od poczęstunku, podczas którego uczestnicy mogą nawiązać relacje, bliżej się poznać, nabrać zaufania, wzajemnej otwartości i przychylności. Następnie ma miejsce krótki wykład i czas na dyskusję w mniejszych grupach, podczas której każdy może zadawać pytania i dzielić się swoimi opiniami z innymi. W połowie kursu ma miejsce kluczowe wydarzenie - tzw. Weekend Alpha, podczas którego uczestnicy spędzają dużo czasu razem, a omawiane wówczas tematy dotyczą osoby Ducha Świętego.

Wspólnota Owczarnia, wzorem innych parafii w naszej diecezji, postanowiła zorganizować omawiany kurs w ramach przygotowania młodzieży zamierzającej przystąpić w danym roku do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Tradycją naszej parafii już od wielu lat są cykliczne spotkania młodzieży z osobami świeckimi aktywnie uczestniczącymi w życiu lokalnego Kościoła, aby mogły zobaczyć żywą wiarę w życiu zwykłych parafian. Spotkania takie odbywają się równolegle z przygotowaniem katechetycznym w szkołach. Od zeszłego roku młodzież, oprócz spotkań indywidualnych z osobami świeckimi, ma do wyboru jako formę przygotowania do sakramentu, kurs Alpha dla młodzieży. Spotkania odbywały się cyklicznie co dwa tygodnie w czwartki. Pomysłodawcą i głównym organizatorem kursu w naszej parafii jest Pani Anna Król.

W sobotę 1 lutego 2020 r. trzebnicki Weekend Alpha rozpoczął się o godz. 10.00, choć organizatorzy pracowali już od piątku wieczorem, by przygotować stoły i salę wykładową. Animatorzy powitali swoje grupy i rozdali uczestnikom identyfikatory. Na weekendzie gościliśmy ks. Jerzego Lazarka i ks. Macieja Szeszko, których młodzież zna jako opiekunów Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej i darzy sympatią, a także Pana Artura Skowrona wraz z młodzieżą ze wspólnoty młodzieżowej Kompania Jonatana, której jest opiekunem. Oficjalna część spotkania rozpoczęła się od krótkiej modlitwy i uwielbienia. Następnie ks. Jerzy wygłosił poruszającą konferencję pt. „Kim jest Duch Święty”, opierając się na fragmentach z różnych ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Jako przykład działania Ducha Świętego w obecnych czasach ks. Maciej przybliżył działalność Helenki Kmieć, (polskiej misjonarki rzymskokatolickiej zamordowanej w Boliwii), podczas akcji ewangelizacyjnych, w których uczestniczyła jako członkini Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej, a także jej późniejszej posługi misyjnej. Po przerwie na herbatę, kawę, kanapki lub domowe ciasto ponownie uwielbialiśmy Boga w pieśniach i modlitwach. Kolejny wykład zatytułowany „Co czyni Duch Święty” wygłosił do trzebnickiej młodzieży rówieśnik – Patryk ze wspólnoty Kompania Jonatana. Konferencja opierała się przede wszystkim o mnóstwo fragmentów z listów apostolskich, mówiących o darach Ducha Świętego i jego wpływie na pierwszy Kościół. Patryk okrasił swoją wypowiedź mnóstwem przykładów z własnego życia rodzinnego, wspólnotowego, a także szkolnego, co udowodniło, iż Duch Pański działał nie tylko w czasach apostołów, ale również dziś „Ojciec udziela Ducha Świętego tym, którzy Go proszą”. Trzecią i ostatnią konferencję zatytułowaną „Jak zostać napełnionym Duchem Świętym?” wygłosił doktor teologii Pan Artur Skowron. Wyczerpująco omówił rozmaite przykłady z Dziejów Apostolskich, w których Duch Święty zstępował na Żydów i pogan, pokazał jak może objawiać się spotkanie z mocą Bożą, a także jaka przemiana zachodzi w życiu człowieka, który zaprosi do swojego serca Ducha Świętego. Pan Artur podzielił się z młodzieżą również swoim osobistym świadectwem, jak w radykalny sposób Pan Bóg odmienił go i nadał sens jego życiu. Po tych poruszających słowach wszyscy udaliśmy się do kaplicy w Białym Domu, gdzie przy dźwiękach pieśni wygrywanych przez Kompanię Jonatana, animatorzy z trzebnickiej Owczarni modlili się za każdego uczestnika kursu Alpha indywidualnie, modlitwą „o wylanie Ducha Świętego”. Po zakończeniu modlitwy, ok. godziny 13.00, wszyscy udali się na obiad ufundowany przez ks. Proboszcza. Do wyboru był krokiet z barszczem lub spaghetti bolognese. Na zakończenie ks. Maciej Szeszko odprawił Mszę Świętą dziękczynną, po której jej uczestnicy, w wyśmienitych nastrojach rozeszli się do domów.

Jako organizatorzy mamy nadzieję, że czas spędzony przez młodzież podczas weekendu Alpha zaowocuje pogłębieniem relacji z Panem Bogiem, a także głębszym przeżyciem zbliżającego się sakramentu. Liczymy na to, iż kurs z roku na rok będzie cieszył się coraz większym zainteresowaniem młodych ludzi.


Weronika Kasprzyk
Trzebnica, 06.02.2020 r.


Trzebnica: Weekend Alpha Zobacz galerię