Trzebnica: Uroczystości jadwiżańskie 2021 r.

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Trzebnica: Uroczystości jadwiżańskie 2021 r.

Pielgrzymką osób chorych do grobu św. Jadwigi Śląskiej rozpoczęły się w Trzebnicy tegoroczne obchody ku czci św. Patronki Śląska. W tym dniu liturgii przewodniczył ks. Tomasz Górny SDS, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie, który także wygłosił homilię. Zachęcił w niej m. in. do modlitwy za przyczyną świętej patronki.
{[description]}

W drugim dniu do grobu Patronki Śląska przybyły osoby życia konsekrowanego. Liturgii przewodniczył ks. Józef Figiel SDS, prowincjał. Na wstępie Mszy św. ks. Piotr Filas, kustosz trzebnickiego sanktuarium, witając wszystkich obecnych, zaznaczył cel tej modlitwy - Chcemy prosić za wstawiennictwem św. Jadwigi, aby nasze powołanie się umacniało. Prosimy dziś, aby wszystkie nasze działania czyniły nas autentycznymi świadkami Chrystusa.
Ks. Józef Figiel SDS, rozpoczynając homilię, przywołał moment kanonizacji św. Jadwigi - Minęło tyle lat, a ta bazylika wciąż jest pełna ludzi, którzy chłoną z jej żywota, wpatrują się w nią i za jej wstawiennictwem wypraszają łaski. Tak długo to trwa i się nie skończy, bo było to wartościowe życie, na które warto patrzeć - zaznaczył prowincjał salwatorianów.

Po południu do św. Jadwigi pielgrzymowali trzebniczanie. Słowo do mieszkańców skierował burmistrz Trzebnicy p. Długozima. Obecny przy ratuszu ks. Józef Figiel SDS, prowincjał salwatorianów wspomniał, że obecność na tej pielgrzymce jest wyrazem naszej wiary. Nie jest ważny dystans, ale to z czym idziemy. Po czym pobłogosławił zebranych na pielgrzymią drogę.
Pielgrzymi, idąc do trzebnickiego sanktuarium, śpiewali pieśni ku czci św. Jadwigi Śląskiej. Przy wejściu do świątyni pielgrzymów przywitał ks. Piotr Filas SDS, kustosz. Następnie rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. Józef Figiel SDS.

W kolejnym dniu, przed południem, wzięły udział w nabożeństwie przy relikwiach patronki Śląska kobiety. Przy jej grobie zostawiały modlitwy m.in. o nawrócenie mężów, dzieci, prośby o uzdrowienie chorych, o opiekę nad wnukami, o pokój w rodzinach, o cud poczęcia dla niepłodnych małżeństw i szczęśliwe narodziny dzieci, które już są pod sercami mam.
Po nabożeństwie odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. Roman Słupek SDS, rektor salwatoriańskiego seminarium w Bagnie.
Na tegoroczną pielgrzymkę kobiet do sanktuarium św. Jadwigi przybyli m.in. wierni z Henrykowa, Wrocławia-Pawłowic, Boguszowa-Gorc, a nawet z Czech.

W godzinach popołudniowych, w ramach 42. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej do grobu św. Jadwigi Śląskiej przybyło ponad 6 tysięcy pielgrzymów. Pielgrzymowanie rozpoczęło się w katedrze wrocławskiej, ale na sobotnie uroczystości jadwiżańskie dotarli także pątnicy m.in. z Milicza, Bagna, Obornik Śląskich, Sułowa.
Pierwsze grupy docierały przed grób św. Jadwigi Śląskiej już od godz. 15:30. Eucharystia przy ołtarzu polowym, rozpoczęła się o godz. 16:30. Przewodniczył jej bp Adam Wodarczyk, bp pomocniczy archidiecezji katowickiej, a koncelebrowało ok. 100 kapłanów.

Kulminacyjne uroczystości odpustowe miały miejsce w niedzielę, 17 października br. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Franciszek Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej. Wśród licznych kapłanów, sióstr zakonnych różnych zgromadzeń i wiernych obecne były władze samorządowe i lokalne.
Przed procesją poświęcony został odnowiony ołtarz boczny św. Bartłomieja.
Procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętej patronki zakończyły kilkudniowe uroczystości ku czci św. Jadwigi.


więcej informacji: https://www.niedziela.pl/artykul/73281/Uroczystosci-Jadwizanskie---Trzebnica?fbclid=IwAR1AKtiTEAy4SphTCDVlGHF14vJGE31Q6OS8_Jy5Y711LKJd40G14vPyn7E

galeria zdjęć: tamże