Trzebnica: Koncert: „Ks. Franciszek Jordan - Apostoł bez granic”

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Trzebnica: Koncert: „Ks. Franciszek Jordan - Apostoł bez granic”

16 maja 20215 r. w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy odbył się koncert dziękczynienia za beatyfikację ks. Franciszka Marii od Krzyża Jordana. Wydarzenie odbyło się pod patronatem “Niedzieli Wrocławskiej”.
{[description]}

W koncercie wzięli udział: sopranistka Dominika Zamara, tenor Simone Francesco Liconti, maestro Gianfranco Messina oraz Tetyana Fedevych (skrzypce)
15 maja br. rodzina salwatoriańska przeżywała długo wyczekiwany dzień, beatyfikację swojego założyciela o. Franciszka Marię od Krzyża Jordana. Można powiedzieć, że jesteśmy w sposób szczególny wyróżnieni, a tym samym szczęśliwi, że to właśnie nam dane było uczestniczyć w tym wydarzeniu. Od kilkudziesięciu godzin możemy przyzywać jego wstawiennictwa u Boga - mówił na początku wydarzenia ks. Piotr Filas SDS, proboszcz trzebnickiej parafii.
Koncert „Ks. Franciszek Jordan - Apostoł bez granic” staje się porywem serca i pozytywnym bodźcem w dobie epidemii za dzieło rozpoczęte przez bł. Franciszka Marię od Krzyża Jordana. To właśnie tutaj, w bazylice św. Jadwigi Śląskiej, pracują od 1945 salwatorianie, duchowi synowie o. Jordana, wypełniając jego duchowy testament zapisany w dzienniku duchowym 20 grudnia 1894 roku - “Dopóki jest na świecie choćby jeden człowiek, który nie zna Boga i nie kocha Go ponad wszystko, nie możesz ani chwili spocząć” - mówił ks. P. Filas.
Zanim uczestnicy wysłuchali pierwszego utworu, zostali zaproszeni do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem bł. ks. Franciszka Marii od Krzyża Jordana:
Panie Jezu Chryste, Zbawicielu świata, przez wstawiennictwo Błogosławionego Franciszka Marii od krzyża Jordana, któremu udzieliłeś daru głębokiej i żywej wiary, niezachwianej nadziei i heroicznej miłości Boga i bliźniego oraz wielkiej gorliwości o zbawienie dusz, prosimy cię, obdarz nas głęboką wiarą i otwartym sercem, abyśmy nigdy nie spoczęli w poznawaniu Ciebie i głoszeniu Ewangelii wszystkim narodom. Udziel nam również łaski, o którą Cię pokornie prosimy. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
Koncert prowadził ks. Bogdan Giemza SDS, komentując poszczególne utwory. Nie zabrakło też ciekawostek z życia o. Franciszka Jordana, którymi ks. Bogdan podzielił się ze słuchającymi. Pierwsza mówiła o jego pracy przy budowie linii kolejowej, tuż po ukończeniu szkoły podstawowej. Potem rozwijał swoje zdolności artystyczne, kiedy to podjął naukę i pracę w zakładzie malarstwa dekoracyjnego. Pozostawił po sobie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Druga ciekawostka dotyczyła jego zdolności lingwistycznych - o. Jordan uczył się 39 języków obcych, w tym j. polskiego.
Podczas koncertu odbyła się światowa premiera "Ave Maria" autorstwa Gianfranco Messiny. Został on skomponowany w hołdzie bł. o. Franciszkowi Jordanowi.
Na zakończenie wszyscy artyści zostali nagrodzeni oklaskami. Słowa podziękowania wyraził ks. Piotr Filas SDS, dziękując za pięknie przygotowany koncert i obecność.

Patrz: https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/68151/Koncert-Ks-Franciszek-Jordan---Apostol

Więcej: https://wroclaw.gosc.pl/doc/6863784.Ks-Franciszek-Jordan-Apostol-bez-granic-Muzyczne-dziekczynienie

https://wroclaw.gosc.pl/gal/spis/6863733.Koncert-dziekczynienia-za-beatyfikacje-ks-Franciszka-Jordana

KONCERT DZIĘKCZYNNY ZA DAR BEATYFIKACJI O. FRANCISZKA JORDANA,  BAZYLIKA TRZEBNICA
https://www.youtube.com/watch?v=qP4kCLrZKf0

 


Trzebnica: Koncert: „Ks. Franciszek Jordan - Apostoł bez granic” Zobacz galerię