Kraków CFD: „Potrzeba kapłanów, którzy są kapłanami zawsze”

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

Kraków CFD: „Potrzeba kapłanów, którzy są kapłanami zawsze”

Umiłowani kapłani! Dla mnie jesteście jak moja diecezja… Od kilku dni modlę się za was, w waszych intencjach, za wasze parafie, za wasze wspólnoty. Modlę się za Kościół w Polsce… – to jedne z pierwszych słów, które arcybiskup Celso Morga Iruzubieta z Watykanu wypowiedział w poniedziałek, 16 września 2013 r., w Krakowie, do osiemdziesięcioosobowej grupy kapłanów i zakonników rozpoczynających dwuletnią formację w Szkole Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych 2013-2015.

{[description]}

Sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa przybył do Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie (www.cfd.sds.pl), by uczestniczyć w uroczystej inauguracji kolejnej edycji Szkoły, podejmowanej z myślą o osobach już zaangażowanych w posługę w wyższych seminariach duchownych lub zakonnych domach formacyjnych bądź przygotowujących się do jej podjęcia. W ciągu dwóch lat formacji wezmą oni udział w dziesięciu 5-dniowych spotkaniach oraz dwóch seriach 8-dniowych rekolekcji lectio divina.

Arcybiskup Morga przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię, w której podjął temat Kościoła rozumianego jako komunia wszystkich członków, w której każdy służy życiu całości, jeśli przeżywa w sposób pełny swoją własną rolę i swoje własne specyficzne powołanie (zob. odnowione niedawno staraniem Kongregacji „Dyrektorium o życiu i posłudze kapłanów”, nr 27). Na bazie czytań liturgicznych zatrzymał się przy czterech słowach - „kluczach” posługi w Kościele rozumianym jako komunia. Tymi słowami są według niego: zbawienie, misja, wstawiennictwo i radość. Przybliżamy się do serca Kościoła, jeśli dajemy się prowadzić przez cel, pierwszorzędny i istotny, jakim jest zbawienie, jeśli się utożsamiamy z naszą misją, jeśli wstawiamy się z naszymi siostrami i naszymi braćmi wypraszając dla nich potrzebne łaski i jeśli dzielimy z innymi radość, która wytryska z naszej wiary – mówił.

Zatrzymując się przy wyznaniu św. Pawła, który wyznaje w liście do Tymoteusza, że został ustanowiony głosicielem i apostołem, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa stwierdził, że to określenie „to nie jest jedynie funkcja czy urząd, sporadycznie przez Pawła wykonywany, ale definicja samej jego osoby”. Kaznodzieja mówił do zgromadzonych formatorów: to jest nasze powołanie. Jesteśmy apostołami. To określenie, które nas definiuje, które mówi, kim jesteśmy. Temat jedności i integralności życia kapłańskiego podjął również w wykładzie inauguracyjnym („Centralne miejsce Słowa Bożego w formacji integralnej kapłanów i zakonników”). Mówił: Potrzebni są pasterze, którzy są kapłanami nie tylko wówczas, gdy sprawują Mszę Świętą, udzielają sakramentów lub odprawiają egzekwie, nie tylko wówczas, gdy uczą religii lub mają dyżur w kancelarii parafialnej. Potrzeba kapłanów, którzy są kapłanami zawsze, gdyż zawsze rozbrzmiewa w nich Słowo Boże, które ich wzywa, które ich integruje i umacnia.

Arcybiskup z watykańskiego „ministerstwa”, odpowiadającego za życie i posługę kapłanów na całym świecie, mocno podkreślił obowiązek modlitwy wstawienniczej, umartwienia i ofiary formatorów za tych, którzy zostali powierzeni ich trosce: Jeśli przełożeni są naprawdę formatorami, w seminarium czy na jakimkolwiek etapie formacji zakonnej, stanowi to klarowną wskazówkę, więcej, prawdziwe i właściwe polecenie, które nakłada na nich obowiązek wstawiania się przed Jezusem za tymi, których formują. Z ojcowską troską o kształt formacji seminaryjnej, za którą również - decyzją Benedykta XVI ze stycznia 2013 r. - odpowiedzialna jest Kongregacja ds. Duchowieństwa, abp Morga niejako pukał do serc słuchaczy: Jesteś formatorem, a więc jesteś tym, który jako pierwszy ma zwracać się do Mistrza wypraszając łaski dla tego, który został ci powierzony; ty jako pierwszy masz prosić, aby został uzdrowiony. Zachęcał do kontemplowania postawy setnika, który prosi Jezusa o dobro, o zdrowie, dla swojego sługi. Zaprosił też do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w intencji wszystkich kapłanów na świecie, szczególnie tych przeżywających trudności w życiu osobistym lub z racji posługi.

W międzynarodowej wspólnocie formacyjnej kapłanów i zakonników zgromadzonych w Krakowie przywitał gościa z Watykanu ks. Krzysztof Wons SDS - dyrektor Centrum Formacji Duchowej i odpowiedzialny za koordynację Szkoły Wychowawców Seminaryjnych, która organizowana jest pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa. Uczestniczą w niej nie tylko formatorzy z terenu Polski, ale również pracujący bądź pochodzący z krajów ościennych: Białorusi, Słowacji i Ukrainy, a także z Austrii, Kazachstanu, Łotwy i Węgier. Są wśród nich również duchowni obrządku greckokatolickiego.

We wtorek, 17 września 2013 r., arcybiskup pochodzący z Hiszpanii odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej i odprawił Mszę świętą w Kaplicy Cudownego Obrazu (www.jasnagora.com). Dzieląc się wrażeniami pierwszej wizyty w Polsce i na Jasnej Górze mówił, że spotkał tu ludzi, którzy mocno wierzą i kochają Matkę Bożą. Podkreślał, że wśród tych, których poznał, spotkał kapłanów, którzy pragną być wiernymi i chcą służyć ludowi Bożemu jako dobrzy pasterze. Poproszony o komentarz do apelu papieża Franciszka, by duchowieństwo zrezygnowało z luksusów i było bardziej pokorne, odpowiedział: Papież Franciszek z mocą zachęca do powrotu do prostoty Ewangelii, szczególnie ze strony pasterzy. Wiemy dobrze, że reforma Kościoła zawsze dokonywała się poprzez reformę pasterzy. Papieżowi Franciszkowi bardzo zależy na powrocie do prostoty, pokory i naśladowania Jezusa, Dobrego Pasterza.

Wraz z arcybiskupem Morgą do Krakowa przybył ks. Jacek Połowianiuk, pracujący w Kongregacji ds. Duchowieństwa. Po raz kolejny uczestnicy spotkania w krakowskim CFD korzystali z językowej pomocy dr Danuty Piekarz. W uroczystości inauguracji wziął również udział ks. Ambroży Skorupa SDS, konsultor ds. formacji Polskiej Prowincji Salwatorianów. W CFD Salwatorianów w Krakowie przeprowadzono dotąd pięć edycji Szkoły: 2001-2002, 2004-2005, 2007-2009, 2009-2011 i 2011-2013

PSz

www.cfd.sds.pl