Albania: Prymicyjny odpust

Foto:
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Albania: Prymicyjny odpust

Odradzający się Kościół w Albanii powoli utwierdza swą obecność wśród wiernych, wychodząc naprzeciw ich duchowym potrzebom. Pogłębiona wiara, wzmocniona świadomość religijna, poczucie wspólnoty - to pierwsze owoce działalności ewangelizacyjnej misjonarzy na postkomunistycznych terenach.

Jednym z głównych problemów, z jakim mierzy się lokalna wspólnota, jest brak miejscowych powołań. Stąd ogromna radość, kiedy okazuje się, że młodzi ludzie z Albanii, usłyszawszy głos powołania, poświęcają się na służbę Bogu.
Odpust parafialny w Bilaj był dobrą okazją do zgłębienia tajemnicy powołania. Parafianie licznie przybyli tego dnia na Mszę św., której przewodniczył ksiądz prymicjant Kolë Baruti OFM. Młody kapłan, syn albańskiej ziemi, pojawił się w Bilaj wśród radosnych powitań ze strony wiernych. Świadectwo jego życia i postawa pełna pokory w widzialny sposób imponowały męskiej części parafian. Ksiądz prymicjant przewodniczył uroczystej sumie odpustowej i wygłosił płomienne kazanie. W tym roku obchody odpustowe uświetnili swą obecnością dostojni goście z Polski. Zaproszenie na uroczystość przyjęli kapłani diecezji przemyskiej: ks. prał. Marian Bocho – proboszcz jarosławskiej kolegiaty, ks. Wiesław Hus CSMA – misjonarz na Dominikanie, ks. dr Marian Hofman – dziekan i proboszcz z Żurawicy oraz ks. Jan Smoła – wytrawny rekolekcjonista i proboszcz z podkarpackiej Przysietnicy.
Liturgiczne obchody odpustu zakończyły się błogosławieństwem prymicyjnym udzielonym indywidualnie wszystkim wiernym przez neoprezbitera.  Następnie inicjatywę przejęli wolontariusze WMS Salvator. Wraz z dziećmi przygotowali przedstawienie, które opowiadało o życiu i męczeńskiej śmierci patrona parafii, św. Jana Chrzciciela. Świąteczna i braterska atmosfera ogarnęła wszystkich uczestników uroczystości. Zachwyceni pięknem przedstawienia, pociągnięci przykładem albańskiego powołania i radośni z powodu Bożego błogosławieństwa, wierni nie odeszli do domów z pustymi rękoma, gdyż na koniec spotkania wszyscy otrzymali cukierki z cytatem z Pisma św.

Atmosferę dnia będącą owocem pracy wolontariuszy można poczuć zerkając na film:

https://www.youtube.com/watch?v=pbhMLI28cFM


 


Albania: Prymicyjny odpust Zobacz galerię