Albania: Instalacja proboszcza w Bilaj

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Albania: Instalacja proboszcza w Bilaj

W niedzielę, 10 grudnia 2017 r., przeżywaliśmy wspólnie uroczystość, jaka w Bilaj nie zdarza się często, a mianowicie podczas Eucharystii dokonano obrzędu wprowadzenia na urząd proboszcza naszej parafii. Dwadzieścia lat temu pierwszy salwatorianin z Polski, który zapoczątkował misję w Albanii został mianowany administratorem parafii w Bilaj.
{[description]}

Dnia 17 października 1997 r. ówczesny metropolita abp Rrok Mirdita wprowadził ks. Dariusza Nowaka SDS w obowiązki duszpasterskie. Następnie od 20 września 2009 roku obowiązki administratora parafii podjął ks. Wojciech Porada SDS. Nowy metropolita diecezji Tirana-Durres zdecydował, by obecnego administratora mianować proboszczem parafii Bilaj z filiami w Murqinnie, Mallkuczu, Mallkucz-Koder, Bubq i Betania.
Obrzęd przekazania władzy nowemu proboszczowi odbył się na początku Eucharystii. Procesja wejścia odbyła się z zakrystii przez główne wejście kościoła. Po pozdrowieniu kanclerz kurii metropolitarnej ks. prał. Henry B.M. Veldkamp odczytał dekret mianujący i krótko omówił wiernym obowiązki proboszcza.
Po homilii, ks. abp Georg Frendo OP przyjął od nowego proboszcza wyznanie wiary i przysięgę wiernego wypełniania urzędu. Pod przysięgą wierności swoje podpisy złożyli ksiądz proboszcz i świadkowie, którym m.in. był brat Jakub Rychlewski SDS. Na obrzęd wprowadzenia w urząd składa się przekazanie przez biskupa obowiązku nauczania i głoszenia Słowa Bożego, co symbolizuje ambona, obowiązku uświęcania, co symbolizuje ołtarz i obowiązku pasterzowania, co symbolizuje miejsce przewodniczenia liturgii.
Na uroczystą Mszę św. przybyli parafianie i zaproszeni goście. Specjalnie na tę uroczystość przyleciał z Włoch don Francesco Guarnati - międzynarodowy koordynator wspólnot Betania. O sprawny przebieg liturgii zadbała parafialna LSO pod czujnym okiem br. Jakuba. Śpiew i oprawę muzyczną Eucharystii przygotowali mieszkańcy domu dziecka w Betanii. We wspólnej modlitwie brali udział podopieczni domów opieki prowadzonych przez siostry Matki Teresy w Tiranie. Bogu Wszechmogącemu składamy dzięki za duszpasterski dar proboszcza dla parafii Bilaj.

br. Jakub Rychlewski SDS


Albania: Instalacja proboszcza w Bilaj Zobacz galerię