Albania, Bilaj: Parafia szkołą historii

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Albania, Bilaj: Parafia szkołą historii

Działalność misyjna salwatorianów w Albanii przybiera niejednokrotnie różne formy. Oprócz misji ewangelizacyjnej zakonnicy angażują się również na polu edukacyjnym, wychowawczym i kulturowym. W ostatnią sobotę w domu parafialnym w Bilaj zorganizowano spotkanie autorskie z panią Manushe Caka. Okazją było wydanie przez autorkę książki opisującej historyczne dzieje mieszkańców terenu, na którym obecnie znajduje się parafia Bilaj.
{[description]}

Spotkanie, na które zostali zaproszeni mieszkańcy okolicznych wsi miało charakter otwarty. Przy stole prezydialnym miejsce zajęli oprócz autorki, pani Merita Rica - redaktorka, pani prof. Manjolla Xhaferri - wykładowca historii na uniwersytecie w Durres, pan Qema Mesiti - przedstawiciel szkoły średniej w Bubq, oraz pan Geg Shota - autor książki o Bilaj. Dyskusję i spotkanie animował wieloletni nauczyciel i dyrektor szkoły w Bilaj, pan Geg Shota.

Książka pani Manushe oparta na licznych źródłach historycznych opisuje społeczność lokalną i jej rozwój na przestrzeni wieków. Autorka wykazuje, iż duży wpływ na to miała obecność Kościoła Katolickiego na tych terenach.

Opracowanie pani Caka to bogate źródło informacji na temat poszczególnych miejscowości regionu i ich sławnych mieszkańców. Oddzielny rozdział książki poświęcony jest obecności salwatorianów i ich pracy w Bilaj. Warto zaznaczyć, że dzięki współpracy z duszpasterzami w Bilaj powstała już druga książka o małej ojczyźnie mieszkańców tych terenów. 


Albania, Bilaj: Parafia szkołą historii Zobacz galerię