Salwatoriańska pielgrzymka z Great Meadows

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Salwatoriańska pielgrzymka z Great Meadows

Od 10 do 13 sierpnia odbyło się bardzo ważne salwatoriańskie wydarzenie w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie miała miejsce XXXVI Piesza Pielgrzymka z Great Meadows do Amerykańskiej Częstochowy.
{[description]}
 
Salwatorianie, którzy od wielu lat posługują w Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Great Meadows, są organizatorami tego wydarzenia. Najpierw był to ks. Paweł Doliński SDS, a aktualnie organizatorem i przewodnikiem od 9 lat jest ks. Grzegorz Podsiadło SDS.
 
W czterodniowej pieszej pielgrzymce wzięło udział około 2000 osób, a w kulminacyjnym momencie w niedzielę, kiedy pielgrzymi docierają do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, liczba pielgrzymów sięgnęła 3000. Na zaproszenie ks. Grzegorza Podsiadło SDS, tegorocznym kaznodzieją pielgrzymki był ks. Paweł Wróbel SDS, postulator procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć, który głosił konferencje w grupach oraz homilie w czasie Mszy świętych.
 
Pielgrzymi mogli poznać osobę Heleny Kmieć, której proces beatyfikacyjny zbliża się wielkimi krokami. Ich zainteresowanie osobą naszej wolontariuszki misyjnej z Wolontariatu Misyjnego Salwator było niezwykle duże.
 
Pielgrzymi podzieleni są na trzy grupy, wśród których są dwie polskojęzyczne oraz jedna angielskojęzyczna, której duchowymi opiekunami są Franciszkanie Odnowy.
 
W czasie tegorocznej pielgrzymki błogosławionym gościem był nasz Założyciel, bł. Franciszek Maria od Krzyża Jordan, którego relikwie pielgrzymowały przez całą drogę z uczestnikami. Na prośbę paulinów posługujących w Amerykańskiej Częstochowie, przełożony prowincjalny ks. Józef Figiel SDS, przekazał relikwie naszego Założyciela do sanktuarium w Doylestown. Podczas Mszy św. kończącej pielgrzymkę, w niedzielę 14 sierpnia, zostały one uroczyście wprowadzone do sanktuarium przez ks. Łukasza Kleczkę SDS, superiora z Verony.
 
Ciekawostką pielgrzymki z Great Meadows do Amerykańskiej Częstochowy jest to, że jej organizacja jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Ks. Grzegorz wraz ze sztabem wolontariuszy, rozpoczynają jej przygotowania już pół roku przed wymarszem. Pielgrzymi codziennie mają zapewnione posiłki, a dodatkowo na każdym postoju napoje. Sztab osób, które pomagają w przygotowaniu i bezpiecznym przeprowadzeniu pielgrzymki liczy ponad 130 osób.
 
Pielgrzymi przeszli 57,5 mil, czyli 93 kilometry. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za piękny czas 
 
Film o pielgrzymce możecie znaleźć na Katoflix:

Pielgrzymka do Great Meadows Zobacz galerię