Bielsko Biała: Dziękczynienie u Salwatorianów

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Bielsko Biała: Dziękczynienie u Salwatorianów

Wielka radość zapanowała w Rodzinie Salwatoriańskiej. Ich założyciel, Czcigodny Franciszek Maria od Krzyża Jordan został wyniesiony na ołtarze. Uroczystość beatyfikacyjna odbyła się 15 maja 2021 r., w bazylice św. Jana Apostoła na Lateranie w Rzymie.
{[description]}

Ten wielki dar Boży, długo oczekiwany, został uroczyście uczczony w salwatoriańskiej parafii pw. NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej. W święto Wniebowstąpienia Pańskiego 16 maja br., podczas uroczystej sumy sprawowanej we wspólnocie parafialnej, w której posługują duchowi synowie błogosławionego, starano się wyrazić wielką wdzięczność i radość. Do tej uroczystości przygotowywano się bardzo starannie. Świadczyły o tym piękne dekoracje świątyni: kwiaty przy ołtarzu i popiersiu oraz pomniku Ojca Założyciela z uzupełnieniem o zapis „Błogosławiony”, a pod nim Jego cytat z Dziennika Duchowego: Dopóki żyje na świecie choćby jeden tylko człowiek, który nie zna i nie kocha Jezusa Chrystusa, nie wolno ci spocząć.  Przygotowano dla parafian broszury z fotografiami o. Jordana, z informacjami o Jego beatyfikacji, charyzmacie i z modlitwą przez Jego wstawiennictwo. Postarano się o piękną oprawę muzyczną liturgii w wykonaniu zespołu muzycznego Projekt Fausystem z Oświęcimia.
Słowo wstępne przed uroczystością, o przebiegu beatyfikacji w Rzymie wygłosił ks. Przemysław Marszałek SDS, wikariusz parafii, który m.in. poinformował: Uroczystościom beatyfikacyjnym przewodniczył wikariusz rzymski kard. Angelo De Donatis. Udział w nich wzięli przedstawiciele wszystkich trzech gałęzi wspólnoty salwatoriańskiej: księża, siostry oraz świeccy salwatorianie. Na Mszy Św. beatyfikacyjnej obecna byłą także dziewczynka, która została cudownie uzdrowiona przez wstawiennictwo o. Jordana. Datę wspomnienia liturgicznego ustalono na dzień 21 lipca.
Liturgia rozpoczęła się przy okazałym akcencie muzycznym, procesją księży salwatorianów i ministrantów. Duchowni mieli nowe ornaty z podobizną o. Jordana. Wniesione zostały wtedy relikwie Błogosławionego Franciszka Marii od Krzyża oraz Błogosławionej Marii od Apostołów – współzałożycielki wspólnoty sióstr salwatorianek. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. Paweł Krężołek – przełożony wspólnoty zakonnej. Rozpoczynając liturgię stwierdził: W duchu wiary stajemy przy Chrystusowym ołtarzu, jak Apostołowie wpatrzeni w niebo, w które wstępuje Jezus Chrystus.  Podziękujmy Bogu, że po przeszło 100 latach po śmierci, 79 latach od rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego możemy cieszyć się potwierdzeniem Kościoła o świętości naszego Założyciela ks. Franciszka Maria od Krzyża Jordana. Chciejmy Bogu dziękować za ten szczególny dar nowego błogosławionego. Dziękujmy Bogu za Jego charyzmat, który nieprzerwanie realizują Jego duchowi synowie posługujący w tej parafii. Niech Jego kult będzie żywy w tym kościele. O to módlmy się szczególnie podczas tej Eucharystii.
Ks. Paweł odczytał również list przełożonego Polskiej Prowincji Salwatorianów Józefa Figla wystosowany z okazji beatyfikacji o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana – założyciela salwatorianów i salwatorianek. List ten można było przeczytać w specjalnym wydaniu tygodnika parafialnego Niedzielnik.
Kończąc liturgię celebrans udzielił wiernym błogosławieństwa relikwią Błogosławionego O. Jordana, wyrażając prośbę: Błogosławiony Ojcze Franciszku - módl się za nami.
Dziękczynienie za beatyfikację O. Franciszka Jordana uświetnił koncert zespołu muzycznego Projekt Fausystem z Oświęcimia po wieczornej Mszy św. Wtedy wspólnota parafialna NMPKP miała okazję wysłuchać bogatego repertuaru zespołu.
Dziękujemy naszym przewodnikom duchowym - salwatorianom, że tak gorliwie i z wielkim zaangażowaniem, naśladując swojego Założyciela, wskazują nam drogę i umacniają w mozolnym pielgrzymowaniu do nieba.

Zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

Zdjęcia z uroczystości beatyfikacyjnej o. Jordana w Rzymie pobrane z ekranu podczas transmisji w TV TRWAM można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy


Bielsko Biała: Dziękczynienie u Salwatorianów Zobacz galerię