Zambia: Początki nowej fundacji

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Zambia: Początki nowej fundacji

W dniach 19-27 kwietnia 2016 roku odbyła się wizytacja prowincjalna nowego miejsca salwatoriańskiej posługi, jakim jest placówka w zambijskiej Archidiecezji Lusaka. Prowincjał ks. Piotr Filas oraz konsultor do spraw misji ks. Mirosław Stanek, przyjechali do tego afrykańskiego kraju, aby osobiście zapoznać się z wynikami kilkumiesięcznej pracy ks. Pawła Fiącka, zmierzającej do oficjalnego zainaugurowania działalności misyjnej w tym kraju.
{[description]}

Tak opisuje tę sytuację pierwszy „posłany” do tego kraju polski salwatorianin:
„Miłość Chrystusa przynagla nas” – wołał św. Paweł (2 Kor 5,14). Misje były bliskie sercu naszego Założyciela. Ekspansja Zgromadzenia to wciąż jeden z priorytetów. Dlatego też Prowincja Polska Salwatorianów jest gotowa, by wysyłać współbraci do posługi misyjnej nie tylko do już istniejących, ale i do nowych miejsc.
Od dwóch lat toczy się proces przygotowujący otwarcie nowej salwatoriańskiej placówki na kontynencie afrykańskim. Wszystko zaczęło się od wolontariuszy WMS-u jeżdżących do Zambii do pomocy w ośrodku dla chłopców ulicy. Jego założycielka, Carol McBrady, poprosiła, by spytali, czy któryś z księży nie zechciałby przyjechać, by służyć w nim w charakterze kapelana.
Mając zgodę przełożonych, udałem się więc do arcybiskupa Lusaki, aby spytać o jego opinię. Ten nie dość, że się zgodził, to nadto zaprosił nas, salwatorianów, do swojej diecezji (która cierpi na dotkliwy brak kapłanów), do pracy także w innych obszarach duszpasterstwa.
Rok 2015 to decyzja prowincjała, że „mogę spróbować”. Przyjechałem więc, zrobiłem „rekonesans”. I udało się.
Na dziś mamy propozycję objęcia w niedalekiej przyszłości parafii w miejscowości Mungu. Aktualnie jest to filia parafii miejskiej pw. „Świętego Zbawiciela” w Kafue, godzinę drogi z Lusaki na południe. Parafia ma jednak dużo podstacji misyjnych. Księża nie są w stanie odwiedzać ich zbyt często. A podstacja Mungu jest na tyle prężna, że „zasługuje” na to, by ją mianować osobną parafią. Jest tam już zbudowany kościół oraz mały dom (do zamieszkania na początek i ewentualnej rozbudowy w przyszłości). Znajdują się też zabudowania niedziałającej już szkoły. Część z nich funkcjonuje jako centrum rekolekcyjne dla młodzieży. Pozostałe pomieszczenia nie są wykorzystywane. Można je będzie zaadoptować na potrzeby zamieszkania przez wolontariuszy, którzy zostaną zaproszeni do posługi w znajdujących się na terenie parafii trzech szkołach i dwóch lecznicach. Parafia dysponuje pięciohektarowym polem. Jest tam też ogród z drzewami owocowymi, mały młyn do kukurydzy, dwie studnie głębinowe z pompami, elektryczność.
Dnia 21 kwietnia miało miejsce spotkanie prowincjała z arcybiskupem Telesphorem Mpundu oraz jego prawą ręką – wikariuszem generalnym ks. Oliverem Mukuntą. Została podjęta decyzja, że „podejmujemy wyzwanie”. Na jesień tego roku ZACZYNAMY! Pozostał jedyny element, jakim jest obustronne podpisanie kontraktu, który czeka na nadanie mu ostatecznego kształtu.
Bardzo proszę o modlitwę w intencji tego nowego miejsca naszej apostolskiej pracy. A chętnych do współpracy serdecznie zapraszam. Dziękuję też za wszelkie wsparcie, szczególnie modlitewne oraz życzliwość, jakiej ze strony wielu współbraci doświadczam. Przy okazji zapraszam wszystkich do odwiedzenia bloga, który prowadzę: www.sdsinzambia.wordpress.com 


Z modlitwą i misyjnym pozdrowieniem,
Ks. Paweł Fiącek SDS


Zambia: Początki nowej fundacji Zobacz galerię