WMS: Napełniasz serce czy kieszeń?

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

WMS: Napełniasz serce czy kieszeń?

„Błogosławieni ubodzy w Duchu! Napełniasz serce czy kieszeń” – pod takim hasłem odbyło się pierwsze w tym roku akademickim ogólnopolskie spotkanie Wolontariatu Misyjnego Salvator. W dniach 6-8 listopada do Niepokalanowa przyjechało ponad 80 wolontariuszy z całej Polski. Wszyscy w doskonałych nastrojach, z głowami przepełnionymi wrażeniami z wakacyjnych pobytów na placówkach misyjnych. Plan na każdy dzień był niezwykle zróżnicowany.
{[description]}

Zarówno pierwszego jak i drugiego dnia każda z grup wyjazdowych przedstawiła filmik i zdjęcia z placówki, na której posługiwała. Wszyscy uczestnicy mogli zobaczyć jak wyglądała codzienna praca wolontariuszy w takich krajach jak Węgry, Rumunia, Albania, Gruzja, Palestyna, Kenia czy Zambia.

Prezentacje przywołały wiele wspomnień, ale i rozpaliły płomyk pragnienia wyjazdu u tych wolontariuszy, którzy dopiero szukają swojego miejsca do posługi. Część wspomnieniową zakończył poczęstunek misyjny, na który składały się przysmaki przywiezione z poszczególnych placówek jak na przykład afrykańskie masło czekoladowe, albańska herbatka, rumuńska pasta bakłażanowa, czy węgierskie i gruzińskie wino.

Kolejnym ważnym punktem spotkania była część poświęcona zmianom jakie w tym roku zachodzą w Wolontariacie Misyjnym Salvator, a zgodnie z hasłem przewodnim „Idzie nowe” jest ich wiele. Ks. Kamil Leszczyński SDS przedstawił uczestnikom efekty rebrandingu, czyli zmiany dotychczasowego wizerunku WMS.

Zostały również omówione zasady formacji dla osób, które chcą wyjechać w tym roku na placówki misyjne oraz przestawione najważniejsze wyzwania, które stoją przed wolontariuszami. Oczywiście jak to na spotkaniach WMS oprócz spraw bezpośrednio związanych z organizacją odbyło się wiele ciekawych konferencji i spotkań z interesującymi osobami.

Uczestnicy, podczas konferencji prowadzonej przez o. Grzegorza Szymanika OFMConv, mogli poznać niezwykły życiorys św. Maksymiliana Kolbego, a z kolei podczas konferencji „Miłosierny – czyli jaki”, prowadzonej przez ks. Sergiusza Debeckiego, mogli zastanowić się co właściwie oznacza być miłosiernym. Całość spotkania zakończyła Eucharystia, podczas której odbyło się uroczyste posłanie Magdaleny Kaczor do Meksyku oraz Agaty Krężel i Marty Trawińskiej do Kenii.

Trzy dnia minęły błyskawicznie i jak zwykle oprócz spotkań, wystąpień i prezentacji był to przede wszystkim czas pobytu we wspólnocie, razem z Panem Bogiem. Codzienna wspólna modlitwa, medytacja i udział we Mszy Świętej był dla wszystkich uczestników pięknym, niezwykłym czasem, który mogli wspólnie przeżyć.

Następne spotkanie odbędzie się w Krakowie, na które WMS już teraz wszystkich serdecznie zaprasza! Ale już w tym miesiącu zaprasza na spotkania regionalne w Elblągu, Krakowie, Lublinie, Mikołowie, Warszawie oraz Wrocławiu!

Zdjęcia ze spotkania w Niepokalanowie dostępne są na stronie internetowej WMS: tutaj.

Anna Lasocka, WMS Warszawa

www.wms.sds.pl/wms2015/