USA, Merrillville: Diecezjalne Sanktuarium Maryjne

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

USA, Merrillville: Diecezjalne Sanktuarium Maryjne

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP i 130. Rocznicę Założenia Towarzystwa Boskiego Zbawiciela, salwatorianie w Merrillville, w stanie Indiana, z wielką radością przyjęli dekret biskupa diecezji Gary J. E. Dale’a Melczek, ustanawiający kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej Sanktuarium Diecezjalnym.

{[description]}

„OUR LADY OF CZESTOCHOWA CHURCH, ON THE SALVATORIAN GROUNDS IN MERRILLVILLE, INDIANA, IS SOLEMNLY DECREED A DIOCESAN SHRINE BY BISHOP DALE J. MELCZEK ON THE EIGHTH DAY OF DECEMBER IN THE YEAR OF THE LORD TWO THOUSAND ELEVEN”.

[„KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ, NA TERENIE SALWATORIANÓW W MERRILLVILLE, INDIANA, ZOSTAJE UROCZYŚCIE OGŁOSZONY SANKTUARIUM DIECEZJALNYM, PRZEZ BISKUPA DALE J. MELCZEK, W DNIU 8 GRUDNIA ROKU PAŃSKIEGO 2011”.]

W oficjalnym piśmie, zaadresowanym do Prowincjała Polskiej Prowincji salwatorianów, ks. Piotra Filasa, który w imieniu Prowincji oraz wspólnoty salwatorianów z Merrillville, w sierpniu 2011 roku, wystąpił z prośbą o nadanie tytułu sanktuarium maryjnego dla kościoła MB Częstochowskiej, bp Dale Melczek zwraca uwagę m. in. na takie fakty jak: obecność i kult wizerunku MB Częstochowskiej, poświęconego w Rzymie w 1982 roku, przez bł. Jana Pawła II; kult Matki Bożej jest obecny w Merrillville od samego początku obecności polskich salwatorianów na tej ziemi, a pierwszą kaplicą była kaplica MB Fatimskiej w parku klasztornym; sam park klasztorny jest miejscem modlitwy, znajdują się w nim stacje różańcowe oraz stacje Drogi Krzyżowej, omadlane przez pielgrzymów; kościół zaś był i jest ważnym miejscem spotkań Polonii z kilku stanów USA; każdego dnia celebrowane są Msze św. w języku angielskim i polskim. Biskup podkreślił też dyspozycyjność wspólnoty salwatorianów jeśli chodzi o Sakrament Pokuty oraz kierownictwo duchowe; planowanie utworzenia centrum nowej ewangelizacji; organizowanie i prowadzenie od 24 lat pieszej pielgrzymki z Chicago do Merrillville, w której bierze udział kilka tysięcy wiernych; czuwania fatimskie organizowane od maja do października każdego roku oraz listopadowa modlitwa zmarłych. Uroczyste podniesienie kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville, do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Maryjnego dokonuje się „dla większej chwały Boga w Trójcy Jedynego oraz dla dobra i pożytku wiernych” – kończy swój dekret bp Dale J. Melczek.

Nadanie tytułu Sanktuarium Diecezjalnego stanowi z jednej strony uwieńczenie, trwającego od blisko 60 lat, pięknego dzieła posługi apostolskiej polskich salwatorianów w Merrillville, nieopodal Chicago. Posłudze apostolskiej w tym miejscu poświęciło się wielu salwatorianów, którzy zapisali się na zawsze w historii Prowincji i całego Zgromadzenia. Dla obecnie pracujących tu księży i braci jest to nowe wyzwanie do kontynuacji dzieła oraz adaptowania go do warunków współczesnych. Kościół zawraca uwagę na konieczność nowej ewangelizacji, stąd dla Sanktuarium w Merrillville jest to konkretne zadanie i misja. Już teraz posługujący tu salwatorianie planują wiele ważnych inicjatyw, w tym powstanie domu rekolekcyjnego, w którym będzie możliwość korzystania z formacji opartej  na Słowie Bożym. W Sanktuarium, w myśl Kodeksu Prawa Kanonicznego, należy „zapewnić wiernym obfitsze środki zbawienia przez gorliwe głoszenie Słowa Bożego, przez odpowiednie ożywienie życia liturgicznego, zwłaszcza przez sprawowanie Eucharystii i pokuty oraz przez kultywowanie zatwierdzonych form pobożności ludowej” (kan. 1234 §1). Jest to kolejne zadanie dla wspólnoty zakonnej salwatorianów z Merrillville. Planowane jest otwarcie w najbliższym czasie kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu oraz dyżurów spowiedników. Sanktuarium, jako centrum nowej ewangelizacji, musi być otwarte na wszystkich, stąd posługa w nim musi odbywać się w języku angielskim i polskim. Sanktuarium chce odpowiadać także na potrzeby Kościoła lokalnego. Zbliżające się rocznice 30-lecia poświęcenia obrazu Matki Bożej oraz budowy i poświęcenia kościoła będą okazją do przygotowania koronacji Matki Bożej Częstochowskiej z Merrillville.

ks. Łukasz Kleczka SDS

www.salwatorianie.us