Trzebnica: Peregrynacja Papieskiego Krzyża

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Trzebnica: Peregrynacja Papieskiego Krzyża

Wielki Piątek 2005 roku. Wieczór. Droga Krzyżowa w rzymskim Colosseum. Ostatni Wielki Piątek bł. Jana Pawła II. Krzyż na piersi. Duchowe uczestnictwo w nabożeństwie prowadzonym przez Benedykta XVI. „Dziś, w środę, 27 listopada, ten sam krzyż jest u nas” - tak powitał krzyż w trzebnickiej świątyni proboszcz ks. Jerzy Olszówka.

{[description]}

Ten krzyż w podniosłej atmosferze, przy śpiewie wielkopiątkowego „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. Pójdźmy z pokłonem”, został wniesiony do bazyliki. Wierni licznie przybyli do świątyni, aby adorować krzyż. Uroczystość zbiegła się z seminarium odnowy wiary, które prowadzone jest od kilku tygodni w tym kościele. „Wiara w krzyż, wiara w to, że mimo krzyża i bólu codziennego może być tylko lepiej” - tak odpowiedziała jedna z parafianek, zapytana o to, dlaczego przyszła na tę Eucharystię.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił prowincjał salwatorianów ks. Piotr Filas, który wizytował trzebnicką wspólnotę zakonną. Na zakończenie Eucharystii, zanim udzielił błogosławieństwa krzyżem papieskim, wspomniał lata swojego dzieciństwa: „kiedyś jako mały chłopiec podczas Mszy Świętej w swoim rodzinnym kościele parafialnym podarowałem kwiaty ówczesnemu kardynałowi Karolowi Wojtyle. Później w 1979 roku, kiedy w Warszawie papież Polak wołał: niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi - przyjmowałem Pierwszą Komunię Świętą, dziś trzymam krzyż Jana Pawła II w swoich dłoniach”. Przy krzyżu papieskim wierni mogli się modlić aż do soboty 30 listopada, kiedy w czasie uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przed księdza proboszcza dziękowano Bogu za dar peregrynacji. Krzyż przejęli parafianie z Prusic. Zdjęcia z uroczystości znajdują się na stronie internetowej parafii: www.trzebnica.sds.pl.