RMS: Forum młodych - relacja

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 4 minuty

RMS: Forum młodych - relacja

25. Salwatoriańskie Forum Młodych dobiegło końca! Oto relacja z tego wydarzenia, które odbyło się w małej miejscowości Dobroszyce pod Wrocławiem. Wszystko rozpoczęło się w sobotę 7 lipca. W samo południe otwarto zapisy, uczestniczy otrzymali informatory, identyfikatory, długopis i firmowe koszulki – zestaw przetrwania na następne 10 dni. Radosna atmosfera witająca przyjezdnych panowała przed budynkiem Caritasu przez kolejne kilka godzin.
{[description]}

Po południu uczestnicy zebrali się w kościele na oficjalnym powitaniu, a następnie została odprawiona inauguracyjna Msza Święta, na której usłyszeliśmy słowa księdza Macieja „25. Salwatoriańskie Forum Młodych uważam za otwarte!”. Wieczorem uczestnicy spotkali się wraz ze swoimi animatorami w grupach - był to czas na poznanie zasad oraz siebie nawzajem. Prowadzący przygotowali rozmaite zabawy, by jak najlepiej zintegrować się z innymi. W tym roku każdej grupie został przydzielony opiekun duchowny - kleryk, ksiądz lub siostra zakonna.
Drugi dzień 25. Salwatoriańskiego Forum Młodych to niedziela, więc przez całą dobę świętowany był cud Zmartwychwstania. Poranna jutrznia, która odbyła się w grupach, była okazją do wezwania Boga, by był przy nas przez nadchodzące godziny oraz do uwielbienia Go. Następny punkt programu był najważniejszy - Eucharystia. Młodzież zebrała się w kościele już pół godziny wcześniej, by przygotować pieśni na Mszę Świętą. „Nowością jest utworzony Projekt Psalm, na którym młodzież przez cały rok przygotowywała się na to wielkie wydarzenie. Zaowocowało to zebraniem większego zespołu - pojawiły się też trąbki, wiolonczela i skrzypce. Dzięki temu powstały również nowe aranżacje pieśni. Opiekunem projektu jest ksiądz Jurek Lazarek” – powiedziała Magdalena Stefanowska, członkini diakonii muzycznej, która podczas imprezy odpowiadała za oprawę muzyczną. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz Mieczysław Tylutki, który przyjechał z Elbląga. W słowa swojego kazania wplótł kilka historii o Forum Młodych: „Pamiętam pierwsze Forum. Wtedy nie było jeszcze RMS-u, powstał on dopiero po tym wydarzeniu. Kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej: posiłki wydawaliśmy w pralni na plebani przez okno. Na 3. Forum Młodych była rekordowa liczba osób - 500 uczestników. Pamiętam, że kolejki do pryszniców były ogromne, o 4:00 ludzie kończyli się kąpać, ale wstawali również inni, by wcześniej wziąć prysznic.” Po Eucharystii uczestnicy mieli okazję wypocząć przed nadchodzącym trudem, jakim była gra terenowa. Każda grupa miała do wykonania około 20 zadań, stacje były rozstawione w trzech miejscach Dobroszyc. Wszyscy musieli brać udział, by dana konkurencja przebiegła pomyślnie - praca zespołowa to klucz do wygranej, co było idealną okazją na zintegrowanie się. Konkurencje to między innymi: przejście pomiędzy labiryntem nitek (nie dotykając ani jednej), żonglerka, rzucanie papierowych samolotów na jak największą odległość czy bottle flip. Oprócz konkursów ruchowych każdy animator grupy dostał 4 kartki z czteroma zadaniami do wykonania. Uczestnicy mieli również znaleźć 5 kartek schowanych wokół stacji, na których był do rozszyfrowania kod z tajnym hasłem, za które można było dostać dodatkowe punkty. Po zakończonej zabawie odbyły się kręgi biblijne. Grupy spotkały się, by omówić fragment Ewangelii (Mk 6, 1-6) i wspólnie podzielić się swoimi przemyśleniami oraz odczuciami na jego temat.  
Od poniedziałku do wtorku uczestnicy mieli okazję brać udział w wybranych przez siebie warsztatach. Było wiele możliwości, między innymi: mozaika, gospel, skimboard, teatr, dyskusyjny klub filmowy, gry planszowe, bębny, taniec i dużo innych - w sumie 20. Zajęcia trwały przez 5 dni po 3 godziny, a w piątek i sobotę grupy warsztatowe prezentowały efekty swojej pracy przed wszystkimi uczestnikami.
Na Forum Młodych istnieje również okazja do spotkania z ciekawymi gośćmi. W poniedziałek pani Anna Golędzinowska dała świadectwo swej wiary, opowiadając o swoich przeżyciach. Poruszyła temat swojej kariery modelki oraz nieciekawej przeszłości i drogi, która zaprowadziła ją do Chrystusa. W wypowiedzi zahaczyła również o temat czystości małżeńskiej - wplotła go w opowiadania o swoim mężu. We wtorek odwiedzili nas Magda i Zbyszek. Skupili się na temacie życia w czystości aż do ślubu oraz powołaniu do wspólnej drogi życiowej, jaką jest małżeństwo. Opowiadali o tym, jak ważne jest wsparcie w związku oraz modlitwa za drugą osobę. W środę gościliśmy Marcina Zielińskiego - lidera Wspólnoty Uwielbienia „Głos Pana” ze Skierniewic. Na początku wygłosił swoje świadectwo, z którego przekaz brzmi „dla człowieka wierzącego wszystko jest możliwe”. Następnie rozpoczęła się modlitwa uwielbienia. Nie brakowało emocji i pięknych doświadczeń Boga. W czwartek konferencję poprowadził biskup Marek Solarczyk, który swój wykład poświęcił miłosierdziu Boga oraz jego bezwarunkowej miłości do nas, opierając się o przypowieść o synu marnotrawnym z Ewangelii według św. Łukasza.
Forum Młodych to również czas na ukulturalnienie. W niedzielę koncert dała Grupa MoCarta, która przez połączenie muzyki klasycznej i kabaretu rozbawiła oraz wzruszyła publiczność do łez. W sobotę była okazja do dobrej zabawy przy muzyce zespołu Maleo Reagge Rockers, a w niedzielę wszyscy zebrali się, by wysłuchać pięknego występu chóru Sound’n’Grace.
Codziennie wieczorem uczestnicy brali udział w różnych zabawach. W poniedziałek wszyscy fani ruchu byli wniebowzięci, gdyż mieli okazję do wykazania się aż w 3 dyscyplinach sportowych, które były dostępne: piłka siatkowa, piłka nożna oraz zumba, którą poprowadziła nasza pani od warsztatu tanecznego Luz Control - Adriana Derkowska. We wtorek wieczór w radości poprowadził ksiądz Żenia, który jest ekspertem od porywania tłumów. Młodzież śpiewała i tańczyła, wykonując ruchy, które wodzirej przedstawiał na scenie. W środę na wszystkie grupy czekały teleturnieje: Kocham Cię Polsko, Familiada, Śpiewające Fortepiany, 5 sekund oraz specjalna edycja - Można Inaczej!
Czwartkowy wieczór był wyjątkowy, tym razem wieczór nie odbył się w klimacie radości, lecz refleksji. Odbyła się tzw. „noc konfesjonałów”. Od godziny 20. uczestnicy mogli adorować Najświętszy Sakrament. Istotą tego wydarzenia była możliwość skorzystania z sakramentu Pokuty i Pojednania. Każdy chętny mógł udać się na rozmowę z księdzem, a później wrócić do świątyni.
W każdy dzień odbywała się Eucharystia i każdy dzień kończył się adoracją Najświętszego Sakramentu, by podziękować Bogu za wszystkie otrzymane dobra. Był to czas ciszy i spokoju przeplatany refleksyjnymi pieśniami, aby dać uczestnikom czas na rozmowę z Bogiem.
Od soboty do niedzieli trwało tzw. Święto Młodych - był to czas przepełniony radością i śmiechem. Pierwszego dnia na muszli koncertowej w Dobroszycach odbyła się prezentacja niektórych warsztatów, a tuż po niej uroczysta jubileuszowa gala z okazji 25-lecia Forum Młodych. Towarzyszył jej nastrój refleksji, ponieważ organizatorzy przygotowali wiele zdjęć i filmów, które przywołały ogrom wspomnień. Na jej zakończenie zostały wręczone nagrody „Anioły RMS-u” dla osób zaangażowanych przez cały rok w pracę nad Forum Młodych. W niedzielę po południu odbył się festyn, podczas którego grupy rywalizowały ze sobą w rozmaitych konkurencjach.
Forum Młodych zostało zakończone uroczystą Mszą Świętą o 24. W tym roku był to również czas pożegnania jednego z naszych ojców dyrektorów - księdza Łukasza Anioła, który przechodzi do innego apostolatu Salwatoriańskiego. Po Eucharystii uczestnicy mieli okazję zjeść kolację, a następnie wszyscy udali się na odpoczynek, by rano spakować się i rozjechać do domów w całej Polsce.

galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/ZEZVj4LvTRAaiZUx5