Murqina, Albania: Mikołajkowe prezenty

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Murqina, Albania: Mikołajkowe prezenty

Św. Mikołaj w tradycji chrześcijańskiej znany jest i czczony jako opiekun ubogich i orędownik tych, którzy znajdują się w potrzebie. Ziemskie życie biskupa z Miry odznaczało się nie tylko pobożnością, ale także wyczuleniem na niedolę bliźnich. Powszechnie był znany jako ten, który obdarowuje prezentami i po dziś dzień jego kult szerzy się po świece. Tegoroczne obchody odpustowe ku czci św. Mikołaja we wsi Murqina w Albanii upłynęły w sposób szczególny w duchu wzajemnego obdarowywania.

{[description]}

Przygotowania do odpustu rozpoczęły się od skromnego remontu wnętrza świątyni w Murqinie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ofiary mieszkańców wsi i wsparcie z Polski. Nowy wygląd otrzymało prezbiterium za sprawą umieszczonego w centralnej jego części portretu św. Mikołaja. Obraz ten został namalowany przez obdarowanego talentem młodego malarza z Bilaj Ardiana Engjelli. W prace porządkowe i remontowe zaangażowało się wiele osób, darując w ten sposób swej świątyni czas i wysiłek.

Zgodnie z kilkuletnią już tradycją z okazji odpustu odbyło się triduum ku czci św. Mikołaja. Każdego dnia sprawowana była w sposób uroczysty Eucharystia, a kolejnymi zaproszonymi celebransami byli: ks. Dawid Rogala SDS, o. Prela Gjurashaj OFM, ks. Kreshnik Ivani. Obdarowali oni wiernych swą obecnością, świadectwem wiary i kapłańskiego błogosławieństwa.

Ostatniego dnia triduum, 6 grudnia, zjawiło się w kościele dwóch artystów. Byli to dobrze znani szerokiej publice aktorzy telewizyjni i teatralni ze Shkodry: Paulin Ujka i Zef Ndoja. Ich obecność podkreśliła radosny charakter odpustu i dała przybyłym wiernym wiele powodów do radości i wzruszeń. Tegoroczny odpust był czasem szczególnie błogosławionym i obfitym w dary Boże: piękny portret świętego Patrona, zaangażowanie ludzi w każdym wieku, odmalowane wnętrze kościoła, odnowione prezbiterium to jedynie zewnętrzne znaki tego, jak wielkim i cennym darem jest wiara w sercu każdego z mieszkańców Murqiny. Nikt, kto pojawił się w odnowionym kościele, nie wyszedł z niego bez wzruszenia i wdzięczności za skuteczne wstawiennictwo i orędownictwo św. Mikołaja, patrona obdarowanych i obdarowujących z Murqiny.