Mikołów: Na góralską nutę ze śląską godką

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Mikołów: Na góralską nutę ze śląską godką

Niedziela Chrztu Pańskiego w mikołowskiej parafii NMP Matki Zbawiciela zapisała się w tym roku wyjątkowymi wydarzeniami artystycznymi. Na zaproszenie księdza proboszcza Tomasza Starużyka SDS i ks. Roberta Uflanta SDS, do parafii przybył dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Góralskie nutki” działający przy Zespole Szkół nr 8 w Pewli Wielkiej, pod czujnym okiem Pani Dyrektor Lucyny Słowik.
{[description]}

Uczestnicy wszystkich Mszy św. mieli okazję, nie tylko posłuchać wyjątkowych kolęd w wykonaniu młodych i zdolnych górali, ale doświadczyć na żywo piękna folkloru góralskiego wyrażającego się w muzyce i kolorowych strojach.
Wierni, którzy uczestniczyli we mszy o godz. 12.30 obejrzeli dodatkowo jasełka w śląskiej gwarze wystawione przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie i przygotowane pod kierunkiem katechety ks. Roberta Uflanta SDS. Przedstawienie, w którym Maryja, Józef, pasterze i królowie „godali” i „maszkiecili kołocz” przyjęte zostało gromkimi brawami. Uświadomiło ono oglądającym, że przy betlejemskim żłóbku jest miejsce dla każdego niezależnie od pochodzenia i tradycji w jakiej wyrósł. Zaś kultura regionalna, zwyczaje i język stanowią niezaprzeczalne bogactwo i wartość, którą należy kultywować i przekazywać młodemu pokoleniu.


Mikołów: Wyjątkowe jasełka Zobacz galerię