Kraków: Rok Ojca Jordana

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Kraków: Rok Ojca Jordana

Przed prawie stu laty, 8 września 1918 r., w Tafers (Szwajcaria), zmarł o. Franciszek Maria od Krzyża Jordan, założyciel salwatorianów i salwatorianek. Zachęceni przez przełożonych generalnych, którzy ogłosili bieżący rok „Rokiem Ojca Jordana”, chcemy pogłębiać relację z naszym Ojcem i dać także innym poznać bliżej naszego założyciela.
{[description]}

Wspólnota salwatorianów w Krakowie na Zakrzówku zdecydowała, że każdego ósmego dnia miesiąca będzie się gromadzić na wieczornej Eucharystii z homilią i na konferencji tematycznej o słudze Bożym Franciszku Marii od Krzyża. Miejscem spotkań będzie kościół pw. Boskiego Zbawiciela przy ul. św. Jacka 16. Spotkania będą mieć charakter otwarty; mile widziani są nie tylko bywalcy kościoła rektoralnego, ale wszyscy, którzy chcieliby poznać ojca Jordana.

Spotkania zostały zainagurowane w środę, 8 listopada 2017 r., w czasie Mszy św. o godz. 18.30. Homilię wygłosił ks. Piotr Szyrszeń SDS. Nagranie i tekst homilii zostały udostępnione na stronie Centrum Formacji Duchowej w Krakowie:
http://www.cfd.sds.pl/index.php?d=more,2544,131

http://cfd.salwatorianie.pl/pliki/SZYRSZEN-homilie/2017-11-08_homilia-Piotr-Szyrszen-rok-ojca-Jordana.mp3

Przygotowując się do setnej rocznicy śmierci sługi Bożego Franciszka M. od Krzyża, będziemy kontemplować Jezusa, Jego Mistrza, który umierając dał życie (por. J 12,24). Rok Ojca Jordana może być dla nas okazją do wchodzenia w logikę paschalną, i nie tyle rozmyślania o śmierci założyciela, ale o życiu, które zyskujemy, gdy zgadzamy się tracić.

O. Franciszek Maria od Krzyża uczył się od Mistrza, ale również od „mistrzów”, od innych uczniów Jezusa, od świętych. W dzienniku duchowym zapisał: „Żyj tylko w serdecznym zjednoczeniu z Bogiem i rozmyślaj często o przykładzie świętych!” (DD I, 151*) oraz „O, gdyby jednak poznano, jak wielka siła leży w czytaniu duchowym, szczególnie w lekturze żywotów świętych!” (8 III 1903 – DD II, 49). Stąd, w czasie comiesięcznych spotkań w Krakowie na Zakrzówku spróbujemy dać się poprowadzić intuicjom, które o. Jordan i my zawdzięczamy świętym… Jakim intuicjom? Którym świętym? Będziemy to sygnalizować z wyprzedzeniem, zapowiadając, czy przypominając o kolejnych spotkaniach.

Zapraszamy na Zakrzówek każdego ósmego dnia miesiąca!

Najbliższe spotkanie odbędzie się w piątek, 8 grudnia 2017 r. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zapraszamy na Eucharystię o godz. 18.30 z homilią oraz na konferencję o godz. 19.30.

=== === ===

Year of Fr. Jordan
https://www.youtube.com/watch?v=MY-7_U67AWQ&feature=share

„Drodzy salwatorianie i salwatorianki! Za rok, dokładnie 8 września 2018 r., będziemy obchodzić pierwsze stulecie śmierci naszego czcigodnego założyciela, o. Franciszka Jordana. Będzie to wydarzenie szczególne dla całej rodziny salwatoriańskiej. W rzeczywistości będzie to zaproszenie do powrotu do korzeni naszej historii i posłania. Chociaż śmierć nas oddziela od naszego drogiego Założyciela, jego duch pozostaje żywy i aktualny w sercach nas wszystkich, jego synów i córek duchowych. Bardziej niż kiedykolwiek czujemy się wezwani, by wypełnić naszą piękną misję – apostolskie salwatoriańskie dzieło. Naszym posłannictwem nie jest nic innego, jak dać poznać Jezusa Chrystusa, aby wszyscy ludzie we wszystkich zakątkach świata kochali Go i naśladowali. Zachęcam was zatem, abyśmy wszyscy się zjednoczyli i zaprosili innych do świętowania tego daru od Boga, którym był nasz ojciec duchowy, o. Franciszek Jordan. Zaangażujmy się w realizację różnych działań i uroczystości, które pozwolą wielu zgłębiać i zakochać się w charyzmacie apostolskim i w duchowości Ojca Jordana. Niech ten rok upamiętniający śmierć naszego założyciela będzie dla wszystkich czasem łaski, byśmy ożywili nasze powołanie uczniów i misjonarzy Jezusa Chrystusa, i byśmy uczestniczyli aktywnie w posłaniu Kościoła w stylu o. Franciszka Jordana. Niech Bóg błogosławi wam wszystkim!” – mówił ks. Milton Zonta SDs, przełożony generalny salwatorianów, 7 września 2017 r., w przededniu 99. rocznicy śmierci o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana.


Kraków: Rok Ojca Jordana Zobacz galerię