Dobroszyce: Zwariuj, aby żyć!

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Dobroszyce: Zwariuj, aby żyć!

Dobroszyce. Co to za miejsce? Jaki jest jego fenomen, że od kilkunastu lat przyjeżdżają tam młodzi ludzie i rok rocznie żałują, że nie mogą zostać dłużej? Dobroszyce to miejsce, w którym od wielu już lat dzięki duszpasterzom, którzy wspólnie z młodzieżą tu przyjeżdżają, „szyje się dobro”.

{[description]}

XVII Forum Młodych odbywało się pod hasłem „Zwariuj, aby żyć”. Trwało ono od 3 do 12 lipca 2010 (razem ze Świętem Młodych). Komentując słowami uczestników: „uznawane są powszechnie rzeczy, które nie są w naszym życiu dobre. W związku z czym zwariujmy, aby nie być normalni tak, jak to postrzegają wszyscy”. Czy ta myśl znalazła swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości? Trzeba by zapytać wszystkich dziewięćdziesięciu młodych ludzi, którzy przybyli do Dobroszyc. Uczestnicy pochodzili z przeróżnych stron Polski. Przyjechali m.in. z Bielawy, Bielska-Białej, Boguszyc, Chojnic, Chojnowa, Czarnowąsów, Dobroszyc, Hecznarowic, Mikołowa, Obornik Śląskich, Piastowa, Ponic, Trzebini, Trzebnicy (i okolicznych miejscowości), Więciórki, Warszawy, Mazur i okolic Zgorzelca. W Forum po raz trzeci, warz z ks. Stanisławem Starostką SDS, uczestniczyła grupa z Węgier.

Podczas Forum w różnym stopniu zaangażowania służyli też swoją posługą księża salwatorianie: ks. Dariusz Sikorski SDS, ks. Kazimierz Ryszkiewicz SDS, ks. Łukasz Anioł SDS, ks. Maciej Szeszko SDS, ks. Mieczysław Tylutki SDS, ks. Piotr Sztajgli SDS, ks. Rafał Ziajka SDS, ks. Stanisław Orzechowski, ks. Stanisław Starostka SDS, ks. Tomasz Niedziela SDS. Ponadto, sekretarz prowincjalny ks. Sławomir Noga SDS wygłosił kazanie na rozpoczęcie Forum. Prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Piotr Filas SDS w ostatni dzień Forum przewodniczył uroczystej Eucharystii. W wygłoszonej homilii dokonał podsumowania kolejnego dobroszyckiego spotkania. Mszy św. na zakończenie przewodniczył i kazanie wygłosił konsultor ds. apostolatów ks. Mikołaj Markiewicz SDS.

Eucharystia stanowiła kluczowy punkt każdego dnia. Dla niektórych nowością były kręgi biblijne, czy medytacja. Dla wielu natomiast stanowiły oczywisty i oczekiwany punkt, by lepiej zrozumieć, co Bóg proponuje mi dzień po dniu.

Od rozpoczęcia Forum 3 lipca aż do piątku 9 lipca jednym z ważnych punktów programu były warsztaty. Sześć grup tematycznych: wolontariat i sprawy społeczne, rodzina, sport, teatr, fotografia i film (animowany), wokal. To czas ciężkiej i wytężonej pracy. Tematy poszczególnych dni miały na celu pomoc w rozwijaniu własnych talentów, w uczeniu się tej niezwykłej współpracy z Bogiem, aby czynić sobie poddaną ziemię własnego życia.

Osoby trafiły do poszczególnych grup przez tzw. Chrześcijańskie Biuro Karier. Więcej informacji na jego temat oraz samych warsztatów, można uzyskać od samych uczestników, zerkając na stronę Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej: www.rms.sds.pl, podstronę Forum Młodych (www.forummlodych.sds.pl), gdzie znajdują zamieszczane są wspomnienia i komentarze uczestników Forum.

Już niedługo Salwatoriańkie Forum Młodych stanie się pełnoletnie. Aby było dojrzałe potrzeba wiele pracy. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania wyżej wspomnianych stron, a także do komentowania, stawiania pytań i składania propozycji.

GALERIA ZDJĘĆ