Bielsko-Biała: Pola Nadziei 2010

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Bielsko-Biała: Pola Nadziei 2010

W piątek 11 czerwca 2010 r. w Bielsku-Białej odbyło się uroczyste podsumowanie VI edycji programu „Pola Nadziei 2010” organizowane przez Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne działające przy parafii NMP Królowej Polski.

{[description]}

Jak co roku uroczystość ta zgromadziła m.in. przedstawicieli władz miasta z p. Jackiem Krywultem, prezydentem miasta Bielska-Białej, władze oświatowe, dyrektorów szkół, nauczycieli, młodzież i dzieci oraz duchowieństwo.

Do tegorocznej akcji włączyło się i realizowało program 85 szkół z Bielska-Białej, Skoczowa, Żywca, Andrychowa, Kęt i powiatu bielskiego (gmina Jasienica, Kozy, Wilkowice, Wilamowice, Buczkowice, Bestwina, Porąbka) oraz z gminy Czechowice-Dziedzice.

Obchody zakończenia tegorocznej edycji rozpoczęły się Mszą św. w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Roman Słupek SDS – konsultor prowincjalny salwatorianów. Po Eucharystii, w której wzięło udział kilkaset uczniów wraz z opiekunami, dokonano podsumowania programu „Pola Nadziei 2010,” wręczono nagrody, dyplomy i podziękowania. Uroczystość tę uświetnił występ zespołu regionalnego „Buczyna” z Buczkowic.

Dzieci i młodzież pod opieką nauczycieli swoje działania promujące ruch hospicyjny rozpoczęli od jesiennego sadzenia żonkili - symbolu nadziei. W szkołach organizowane były aukcje, konkursy plastyczne i literackie, festyny szkolne, apele, spotkania z ks. Grzegorzem Jabłonką - duszpasterzem Hospicjum św. Kamila, kwesty przy parafiach oraz kwesty  publiczne w hipermarketach w Bielsku-Białej, Skoczowie i Żywcu.

W akcję organizowaną po raz szósty w Bielsku-Białej przez Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne mocno zaangażowany był ks. Grzegorz Jabłonka, który przez kilka miesięcy jeździł do uczniów z 30 szkół z wykładami.

Dzięki takiej działalności uczniów pod kierunkiem nauczycieli i dyrektorów szkół na konto budowy stacjonarnego hospicjum im. Jana Pawła II wpłynęło prawie 160 tys. zł.

Akcję „Pola Nadziei” zorganizowano w Bielsku-Białej po raz pierwszy w 2005 r. Wtedy dzięki zaangażowaniu kilku szkół przyniosła ona kwotę 26 tys. zł. W sumie od początku realizacji programu konto budowy hospicjum, dzięki wysiłkowi uczniów i nauczycieli, powiększyło się o prawie 630 tys. zł.

Więcej na temat Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego na stronie: www.stowarzyszeniehospicyjne.pl

Ks. Grzegorz Jabłonka SDS