Albania: Zamknięcie drzwi

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Albania: Zamknięcie drzwi

Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy, ogłoszony przez papieża Franciszka dobiegł końca. W sobotę, 19 listopada, wielu pielgrzymów z różnych stron archidiecezji przybyło do stolicy Albanii, by w katedrze wziąć udział w uroczystości kończącej Rok Miłosierdzia Bożego. W słoneczny poranek wierni zebrali się na dziedzińcu katedralnym, gdzie miało miejsce nabożeństwo Liturgii Słowa.
{[description]}

 Było to duchowe przygotowanie do tego, aby pod przewodnictwem ks. abpa nominata Georga Frendo OP przejść przez Drzwi Święte i uzyskać odpust. Licznie przybyli pielgrzymi przeszli w procesji do świątyni, zawierzając się po raz kolejny Bożemu Miłosierdziu. Niejednokrotnie w progu Świętych Drzwi katedry słychać było szepty modlitewne poszczególnych osób wyznających: „Jezu ufam Tobie". Następnie był czas świadectw. Członkowie ruchów i wspólnot religijnych działających na terenie diecezji dzielili się tym, jak doświadczyli Bożej miłości w codziennym życiu.
Świadectwa wygłosiły osoby należące do następujących wspólnot: Ruch Focolari, Droga Neokatechumenalna, Towarzystwo Doktryny Chrześcijańskiej (SDC z Malty) i Wspólnota Papieża Jana XXIII. Szczególnie poruszające było świadectwo tej ostatniej wspólnoty. Jej członkowie, głównie Albańczycy, opiekują się osobami niepełnosprawnymi. W społeczeństwie albańskim nadal panuje brak zrozumienia i akceptacji osób niepełnosprawnych. Są one spychane na margines, a rodziny dotknięte niepełnosprawnością spotykają się w swych środowiskach z nieprzyjemnymi opiniami i ostracyzmem. Stąd tak znacząca i wymowna była ich obecność w kontekście uczynków miłosierdzia, do pełnienia których wzywał papież Franciszek.
Podczas uroczystości obecny był salwatorianin, mianowany przez Ojca świętego Misjonarzem Miłosierdzia - ks. Wojciech Porada SDS. Wraz z nim przyjechała grupa wiernych z parafii. Dobrze wyszkoleni i fachowo przygotowani ministranci z Bilaj i Murqiny pełnili służbę liturgiczną podczas pontyfikalnej Mszy św. Na koniec Eucharystii ks. arcybiskup odmówił specjalnie na ten dzień przygotowaną modlitwę i w sposób symboliczny zakończył Jubileuszowy Rok Miłosierdzia Bożego, zamykając drzwi katedry.


Albania: ZAKOŃCZENIE ROKU MIŁOSIERDZIA Zobacz galerię