Albania: Z Bogiem w nowy rok

Foto:
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Albania: Z Bogiem w nowy rok

Tegoroczne wakacje - niestety, jak zwykle - szybko dobiegły końca. Słoneczne i upalne miesiące upłynęły albańskim dzieciom obfitując w wiele atrakcyjnych wydarzeń. Na długo w pamięci pozostaną gry i zabawy podczas emocjonujących spotkań z polskimi wolontariuszami z WMS Salvator. W tym roku wolontariat gościł w lipcu na północy Albanii w Kopliku oraz na przełomie sierpnia i września w Bilaj.

Rok szkolny rozpoczyna się w Albanii zazwyczaj później niż w Polsce. W tym roku trzeci tydzień września to czas, kiedy dzieci wyruszyły do szkoły. Z tej okazji duszpasterze salwatoriańskich parafii zorganizowali błogosławieństwo uczniów i tornistrów szkolnych. W parafii Bilaj błogosławieństwo odbyło się w każdym z kościołów stacyjnych tj.: Bilaj, Betania, Murqina, Mallkuc. Tego dnia dzieci, młodzież i studenci przynieśli swoje pomoce naukowe, by prosić dobrego Boga o błogosławieństwo na cały rozpoczynający się rok szkolny. Przy okazji ks. proboszcz Wojciech Porada SDS wręczył zasłużonym puchar wytrwałości i koronę sumienności. To trofea dla tych, którzy w czasie wakacji zaliczyli najmniej nieobecności podczas niedzielnej Mszy św.
Na północy Albanii, gdzie proboszczem salwatoriańskiej parafii w Kopliku jest ks. Artan Seli SDS, uczniowie przyszli na nabożeństwo do kościoła w Jubicy. Tam w niedzielne popołudnie zaproszono dzieci z całej parafii. Odprawiono nabożeństwo, w które aktywnie zaangażowała się młodzież parafialna. Po pouczającym kazaniu ksiądz proboszcz pobłogosławił uczniów i ich przybory szkolne. Następnie parafialny zespół Caritas zaprosił wszystkich przybyłych na mały poczęstunek i zabawy integracyjne.
Radosne dzieci z promiennymi uśmiechami wracały do swych domów po niedzielnym błogosławieństwie. Wierzymy, że taki początek roku szkolnego bogaty będzie w wiele pięknych wydarzeń oraz wybitne rezultaty w nauce. Opiece Matki Bożej oraz Boskiej Opatrzności polecamy wszystkich uczniów w Albanii.Albania: Z Bogiem w nowy rok Zobacz galerię