Albania: Murqińskie szopki

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Albania: Murqińskie szopki

Adwentowe oczekiwanie przyjścia Pana Jezusa miało swój wyjątkowy wymiar w albańskiej wsi Murqina. Mieszkańcy wsi czekanie na święta łączyli z oczekiwaniem na odwiedziny figurki małego Jezusa w ich domach. Od początku grudnia figurka „wędrowała” od domu do domu; sąsiedzi przekazywali ją dalej co dwa dni. Rodziny przygotowywały w swych domach specjalnie przystrojone miejsca i własnoręcznie budowane szopki.
{[description]}

Wraz z wizytą figurki Dzieciątka Jezus mieszkańców odwiedzał ksiądz proboszcz, aby modlić się z rodzinami i błogosławić domostwa. Dodatkowym elementem akcji był konkurs szopek bożonarodzeniowych. W trakcie każdej z wizyt domowe szopki i dekoracje były fotografowane. W dzień Bożego Narodzenia w kościele w Murqinie była wystawa wszystkich zdjęć.

Natomiast w niedzielę Świętej Rodziny miało miejsce głosowanie, podczas którego wybrano najładniejszą szopkę. Adwentowa wędrówka Dzieciątka Jezus pomagała wiernym lepiej przeżyć okres przygotowania i mocniej odczuć radość oczekiwania na przyjście Zbawiciela świata.


Albania: Murqińskie szopki Zobacz galerię