Albania: Ingres Arcybiskupa Tirany

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Albania: Ingres Arcybiskupa Tirany

Po niemal rocznym oczekiwaniu na nowego biskupa, lokalny kościół archidiecezji doczekał się mianowania nowego arcybiskupa. Decyzją ojca świętego Franciszka następcą zmarłego abpa Rroka Mirdity został dotychczasowy sufragan archidiecezji Tiranë-Durrës ks. bp Georg Frendo OP.
{[description]}

W dniu 3 grudnia 2016 roku obył się ingres nowego ordynariusza. Na początku arcybiskup nominat przybył do katedry, gdzie w progu świątyni został przywitany przez kanclerza kurii ks. Henry’ego Veldkamp’a i trzech dziekanów. Po krótkiej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem udał się do zakrystii, by przygotować się do celebracji uroczystej Mszy św. Na początku Eucharystii legat papieski Mons. Romanus Mbena odczytał dekret Stolicy Apostolskiej, powołujący ks. bpa Frendo na ordynariusza diecezji. Podczas prostej i ciepłej w słowach homilii arcybiskup podkreślił, że kończący się rok był bardzo ważny dla Albanii. Odbyła się kanonizacja Matki Teresy, beatyfikacja męczenników albańskich oraz nominacja kardynalska dla ocalałego z albańskich obozów pracy ks. Ernesta kard. Troschaniego. Ksiądz arcybiskup podkreślił, że swoją posługę pragnie pełnić z oddaniem i w duchu służby, dla każdego pragnie być bratem.
Na uroczysty ingres przybyli wszyscy biskupi Albanii, z Kosowa i Czarnogóry, przedstawiciele różnych religii i wyznań obecnych w stolicy, politycy szczebla państwowego i lokalnego, ambasadorzy kilku państw oraz licznie zebrani kapłani, osoby konsekrowane i wierni naszej diecezji.
Młodzież i dzieci z salwatoriańskiej parafii w Bilaj przygotowała dla swego arcypasterza transparenty, wyrażające radość z powodu jego wyboru. Skauci z Murqiny i Bilaj byli grupą rzucającą się w oczy swym zdyscyplinowaniem i radosnym usposobieniem. Zauważeni przez media, a przede wszystkim przez nowego arcybiskupa, mieli okazję na krótkie spotkanie z abpem Georgiem Frendo OP, by złożyć mu gratulacje i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Polecamy naszego nowego Pasterza waszej modlitwie.

Br. Jakub Rychlewski SDS
 


Albania: Ingres Arcybiskupa Tirany Zobacz galerię