Artykuły 2011

Tirana: Młodzież na Dziedzińcu Pogan
Młodzież z salwatoriańskiej parafii w Kopliku wraz z duszpasterzami udała się do Tirany, aby tam uczestniczyć w spotkaniu w ramach tak zwanego „Dziedzińca Pogan”, czyli dialogu Kościoła z ateistami. Źródłem nazwy „Dziedziniec pogan” – jest Świątynia Jerozolimska, gdzie gromadzić się mogli ci, którzy Boga jeszcze nie znają. „Dziedziniec Pogan” to także nazwa fundacji watykańskiej, powołanej z inicjatywy Benedykta XVI, do...
Ks. Krzysztof Wons SDS rekolekcjonistą Biskupów
Tegoroczne jasnogórskie rekolekcje dla Episkopatu Polski, które mają rozpocząć się w najbliższy poniedziałek, 21 listopada, na Jasnej Górze, poprowadzi salwatorianin ks. Krzysztof Wons, dyrektor salwatoriańskiego Centrum Formacji Duchowej i redaktor naczelny „Zeszytów Formacji Duchowej”. Jest on również dyrektorem Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, organizowanej pod patronatem...
Wydawnictwo SALWATOR: O kremacji w kulturach świata
Jeszcze kilka lat temu osoby wybierające kremację były uważane zasadniczo za wrogów Kościoła, a samo spopielenie zwłok postrzegano jako wyraz tej wrogości. W ostatnią niedzielę, 13 listopada, podczas Mszy świętych, odczytano list pasterski Episkopatu Polski o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu w przypadku kremacji.
RMS: Dzień skupienia w Obornikach Śląskich
Oborniki Śląskie stały się pierwszym miejscem na mapie Polski, do którego zawitał RMS z nowym cyklem tematycznym dni skupienia. Poruszana do tej pory tematyka modlitwy, stała się dobrym fundamentem do zainaugurowanych spotkań. Tym razem duszpasterze zaproponowali młodzieży temat Adwentu, do którego pozostało już bardzo niewiele czasu.
Węgry: Rola uczuć w procesie formacji zakonnej
W dniach 20-23 października w obyło się na Węgrzech (Gödöllő-Máriabesnyő) międzynarodowe spotkanie odpowiedzialnych za formację podstawową. Przyjechali przedstawiciele prawie wszystkich europejskich prowincji salwatorianów i sióstr salwatorianek (Polska, Austria, Niemcy, Włochy, Albania, Rumunia, Szwajcaria, Wielka Brytania) oraz salwatorianie świeccy.
Wydawnictwo SALWATOR: 15. Targi Książki w Krakowie
Około 35 tys. osób odwiedziło 15. Targi Książki w Krakowie, które w tym roku odbyły się w dniach 3-6 listopada na Terenach Targowych przy ulicy Centralnej 41a. Była to rekordowa liczba uczestników w historii tych targów. Sukces organizatorzy przypisują m.in. bogatemu programowi jubileuszowych targów oraz słonecznej aurze. Chętni do wejścia na hale wystawowe ustawiali się w długich kolejkach. W tym roku w targach wzięło udział 536...
Muo, Czarnogóra: Boso na odpust
Dzień 9 listopada był długo wyczekiwanym przez czarnogórskich katolików ze względu na uroczystości odpustowe ku czci bł. Gracjana w Muo. To święto nie jest zwyczajnym wydarzeniem religijnym w kalendarzu liturgicznym diecezji kotorskiej, ale bogatym w doświadczenia duchowe spotkaniem z patronem, który urodziwszy się w Muo w 1438 r. pozostał w nim na wieki wstawiając się za wszystkimi potrzebującymi Bożej opieki.
Campeche, Meksyk: Marsz wszystkich świętych
Uroczystość Wszystkich Świętych dla mieszkańców prawie trzystutysięcznego Campeche i całego półwyspu Yukatan, kojarzy się bardziej z Halloween i kultem śmierci ( tzw. Santa Muerte) niż z katolickim wyznaniem wiary „w świętych obcowanie”.  Wizerunki śmierci, trupie czaszki, kościotrupy, wyżłobione dynie, upiory i pająki spotkać można prawie na każdym kroku, bowiem nie tylko witryny sklepów, lecz także i liczne domostwa są nimi...
Koczurki: Pamięć trwała jak Dąb
Tylko serce pełne „żaru i ognia” może pociągnąć innych do poświęcenia się słusznej sprawie. Taki był śp. Zygmunt Pelc uczestnik Konnej Pielgrzymki z Trzebnicy do Lichenia. Był on pomysłodawcą, projektu „Katyń… ocalić od zapomnienia” i posadzenia na trasie Konnej Pielgrzymki Dębów Katyńskich poświęconch zamordowanym na Wschodzie.
SOP: Zakorzenieni w Bagnie
W dniach 4-6 listopada br., wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie gościła uczestników jesiennych dni skupienia organizowanych przez Salwatoriański Ośrodek Powołań. Odbywają się one pod hasłem „Zakorzeń się w Chrystusa”. Niepowtarzalny klimat bagieńskiego klasztoru sprzyjał refleksji, a bogaty program nie pozwalał na nudę.
Strona 5 z 30

Archiwum aktualności

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010